Rynek pierwotny, Wiadomości i statystyki

Aktualne trendy w projektowaniu osiedli

0

W jaki sposób aranżowane są obecnie inwestycje mieszkaniowe? Jak zmieniło się projektowanie osiedli w ostatnich latach, a także jakie nowe rozwiązania zostały wprowadzone przez deweloperów?

Trendem widocznym nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale również w wielorodzinnym jest wprowadzanie ekonomicznych oraz ekologicznych rozwiązań. Bardzo popularne stały się nowinki, które umożliwiają oszczędzanie energii, np. kolektory słoneczne lub specjalne instalacje.

Drugim bardzo ważnym kierunkiem są innowacyjne technologie, pomagające w codziennym życiu mieszkańcom, w tym np. inteligentny system sterowania domem przez telefon. W ostatnich latach można dostrzec, że nabywcy mieszkań skupiają się na poszukiwaniu ergonomicznych lokali o bardzo przemyślanym i funkcjonalnym rozkładzie. Dzięki temu możliwe jest indywidualne zaaranżowanie wnętrza przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni.

Jak deweloperzy zachęcaja do zakupu mieszkania?

Jednym z bardziej kluczowych czynników przy zakupie mieszkania jest nie tylko otoczenie osiedla, ale również przestrzenie wspólne. Obecnie standardem jest garaż lub komórka lokatorska, a jeszcze kilka lat temu był to wabik osób sprzedających na potencjalnych klientów. Deweloperzy starają się sprostać potrzebom klientów, dlatego coraz częściej na terenach inwestycji pojawiają się nie tylko place zabaw, ale także gry w boule, fontanny lub nawet strefy fitness.

Zauważalnym trendem w ostatnich latach jest harmonijnie łączenie materiałów oraz dążenie do jak największej prostoty. Coraz bardziej popularne są również kombinacje z elementów, które na pierwszy rzut oka w ogóle do siebie nie pasują np. szkło i beton czy stal i drewno. Nowoczesna przestrzeń mieszkalna jest nie tylko przestronna, ale i jasna.

W ostatnich latach nieruchomości dopasowywane są wyglądem do otoczenia inwestycji. Wyróżnia je również poczucie estetyki. Przez rozwój nowoczesnych technologii coraz większa liczba mieszkań może zostać wyposażona w systemy smart home, które pozwalają na całodobową kontrolę lokum oraz zdalne sterowanie sprzętami AGD i RTV.

Coraz większy nacisk kładziony jest również na budownictwo energooszczędne. Mieszkania stają nieszkodliwe dla środowiska naturalnego, gdyż emitują zdecydowanie mniej dwutlenku węgla do atmosfery. Deweloperzy wykorzystują także najnowsze rozwiązania ekologiczne m.in. panele fotowoltaiczne, gruntowe wymienniki ciepła czy kolektory słoneczne.

Rozplanowanie części wspólnych jest istotnie nie tylko z perspektywy dewelopera, ale również mieszkańca. Obecnie do standardów należą przestronne i wygodne garaże, a także odpowiednia liczba miejsc parkingowych. Znacznie bardziej przywiązuje się wagę do miejsc na wózki, rowery czy place zabaw.

Obecne trendy biorą pod uwagę występowanie przestronnej części wspólnej w formie tzw. open space’u albo kilkunastometrowej, wygodnej sypialni. Mieszkania projektowane są zgodnie właśnie z tym modelem przez coraz większą liczbę deweloperów. Oferta jest konstruowana w taki sposób, by trafiła do jak największej liczby nabywców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *