Wiadomości i statystyki

Ceny mieszkań w Olsztynie

0

Rynek nieruchomości w Olsztynie jest dosyć specyficzny. Pomimo tego, że miasto liczy około 173 tysiące mieszkańców, ceny mieszkań osiągają poziom taki jak w większych aglomeracjach, jak na przykład Łódź.

Co zatem charakteryzuje Olsztyn? To bez wątpienia miasto studenckie. Według danych GUS, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w roku 2016 studiowało ponad 23 tys. osób. Dochodzą jeszcze uczelnie prywatne i kolejnych pięć tysięcy. Domy studenckie nie pomieszczą wszystkich, więc dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie stancji. W związku z tym dla deweloperów to idealny rynek zbytu – mieszkania w okolicy miasteczka uniwersyteckiego. Dla studenta to też korzyść, bo jest blisko uczelni oraz centrum miasta, a deweloper zawsze znajdzie nabywców na kupno mieszkań pod wynajem. Klienci również chętnie kupują takie mieszkanie dla swoich dzieci, właśnie pod kątem studiów. Wynajmując dodatkowo pokój lub pokoje innym studentom, łatwiej spłacać kredyt, a w przyszłości nieruchomość pozwoli młodemu człowiekowi się usamodzielnić.

Margoz (Praca własna), via Wikimedia Commons

Ceny za wynajem kształtują się od 450-500 zł za pokój jednoosobowy i od 700 zł za dwuosobowy. Wszystko tak naprawdę zależy od lokalizacji, standardu mieszkania i możliwości finansowych wynajmującego. Całe mieszkanie można wynająć już od 700-800 zł miesięcznie plus opłaty. Wysokość ceny zależy od niemalże tych samych czynników, jak przy kupnie nieruchomości.

Rynek mieszkaniowy w Olsztynie to jednak nie tylko studenci. Nowo budowane lokale na obrzeżach miast sprzyjają młodym rodzinom z dziećmi – głównie dzięki zabezpieczeniom osiedli, strzeżonym i zadbanym placom zabaw oraz nowoczesności budownictwa. Zazwyczaj cała niezbędna infrastruktura jest już w zasięgu ręki: bliskość szkół, sklepów i przychodni oraz dobra komunikacja z centrum. Ceny kształtują się od 3900 zł do 4700 zł za metr. I jeśli o cenie mówimy, to nie można zapomnieć, że wiele nowych mieszkań kwalifikuje się do programu Mieszkanie dla Młodych (MDM). Pomoc uzyskana w jego ramach polega na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego do mieszkania. Stąd zainteresowanie rodzin, które nabywają nieruchomość po raz pierwszy.

Mimo rozkwitu nowego budownictwa rynek wtórny jest w dobrej kondycji. Nabywcy chętnie decydują się na gotowe rozwiązania. Maja też pewność, że jeśli kupią mieszkanie na wybranym osiedlu, raczej nic im nie wyrośnie przed oknami. Atutem takich mieszkań jest z całą pewnością fakt, że nie wymagają większego nakładu finansowego, bo są gotowe do wprowadzenia się. Średnia cena za metr to 4300 zł, ale podobnie jak przy nowym budownictwie, o cenie decyduje położenie (osiedle), lokalizacja, piętro.

Wpływ na cenę za metr kwadratowy ma metraż samego mieszkania. Jest to cecha wspólna dla nieruchomości w całym kraju – im większy metraż, tym cena za metr niższa,podobnie jak popularność mieszkań składających się z 2 lub 3 pokoi, o metrażu pomiędzy 30 a 60mkw.

A co wydarzy się na rynku mieszkaniowym w 2017 roku? Według doradców nieruchomości, ceny raczej nie ulegną dużej zmianie. Drobne wahania mogą się pojawić, ale nie stanowi to powodu do niepokoju. Zmiany warunków kredytowania – wymagany większy wkład własny, aż 20% – mogą nieco spowolnić transakcje, ale nie powinno być to mocno odczuwalne. Prognozy zapowiadają się pomyślnie, więc będzie to jeszcze dobry moment na zakup wymarzonego lokum do zamieszkania lub do wynajęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *