Wiadomości i statystyki

Co się zmieni w budownictwie mieszkaniowym od 2018 roku?

0

Podpisano już nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie. Co zatem zmieni się w budownictwie mieszkaniowym od roku 2018? Co to oznacza dla deweloperów, a co dla kupujących mieszkania?

Zmianą, która budzi największe emocje, jest wprowadzenie minimalnej powierzchni mieszkania. Do tej pory polskie prawo regulowało jedynie minimalny metraż niektórych lokali. Nie było natomiast określonej wymaganej powierzchni całego mieszkania. Zdaniem ministerstwa nowe przepisy nie wpłyną w dużym stopniu na praktyki stosowane przez deweloperów. Na podstawie nowych przepisów można przyjąć, że minimalna powierzchnia mieszkania jednopokojowego powinna wynosić około 25 metrów kwadratowych. Pokrywa się to w zasadzie z obecną praktyką. Dzisiaj średnia powierzchnia użytkowa przypadająca na jedną osobę wynosi 26,7 metrów kwadratowych. Tak wynika z najnowszych statystyk.

Phushutter/bigstockphoto.com

Jednak inną praktyką jest budowanie tzw. mikroapartamentów, a więc lokali o powierzchni zaledwie kilkunastu metrów kwadratowych. W Polsce funkcjonuje takie pojęcie jak „lokal użytkowy”. Nie można projektować tak małych mieszkań, ale można zaprojektować niewielki lokal użytkowy. Tę praktykę zauważono w ministerstwie infrastruktury i budownictwa już kilka miesięcy temu. Temat ten poruszył w maju tego roku sam minister. Deweloperzy budowali bowiem niewielkie metrażowo apartamenty, które sprzedawali jako lokale użytkowe.  Klientów na mikroapartamenty nie brakuje na polskim rynku, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ceny mieszkań są bardzo wysokie. Nowe rozporządzenie ministra nie zakazuje jednak deweloperom budowania mikroapartamentów. Eksperci są więc zdania, że będą one nadal powstawać. To świetne rozwiązanie dla młodych osób.

Inne zmiany dotyczą pralek. Do tej pory w Polsce funkcjonowały regulacje, zgodnie z którymi w łazience musiało znajdować się miejsce na pralkę. Resort uważa jednak, że od roku 2002, a więc od momentu wejścia w życie tej regulacji, zdążyły się zmienić przyzwyczajenia ludzi dotyczące ustawień tego urządzenia. Tym samym przepisy te stały się po prostu nieżyciowe. Eksperci zastanawiają się nad przyszłymi zmianami prawa w tym zakresie. Być może w przyszłości w mieszkaniach nie będzie w ogóle miejsc na pralkę, gdyż wszyscy będą korzystać z pralni automatycznych.

Spore zmiany czekają również aneksy kuchenne. Do tej pory w jednopokojowych mieszkaniach nie wolno było łączyć aneksu kuchennego z pokojem, ale teraz wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa, to ograniczenie zniknie. Zdaniem ekspertów stare przepisy to pozostałość jeszcze po czasach PRL. Zakaz łączenia aneksu kuchennego z pokojem to rozwiązanie absurdalne. Zgadzają się z tym także deweloperzy, którzy chętnie sięgają właśnie po takie rozwiązania.

Od kiedy wejdą w życie zmiany? Zgodnie planami ministerstwa infrastruktury i budownictwa, nowe przepisy mają obowiązywać już od dnia 1 stycznia 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *