Nowe mieszkania, Rynek pierwotny

Gdzie powstają luksusowe apartamenty?

0

W Polsce sprzedaje się coraz więcej luksusowych nieruchomości. Powstają one głównie w centrach miast, ale również w innym atrakcyjnych lokalizacjach – prestiżowych dzielnicach, w okolicach parków, zbiorników wodnych, czy w miejscu z pięknym widokiem. Położenie takiego budynku powinno zapewniać jednocześnie ciszę i spokój z dobrą komunikacją z pozostałymi częściami miasta.

Dobra koniunktura gospodarcza i wyższe wynagrodzenia przekładają się na ogólnie lepszą kondycję finansową Polaków, którzy pozwalają sobie na coraz odważniejsze zakupy. Ponadto coraz częściej traktują kupno mieszkania jako inwestycję. Pod względem cen i oferty daleko nam co prawda jeszcze do Zachodu, jednak ilość inwestycji deweloperskich wskazuje, że różnicę tę próbujemy szybko nadrobić.

PlusONE/bigstockphoto.com

Prężnie rozwija się również rynek apartamentów na wynajem oraz branża noclegowa. Mieszkania wynajmuje się nie tylko na dłuższe okresy, ale również coraz częściej zastępują pokój hotelowy. Atrakcyjna lokalizacja pozwala więc właścicielowi apartamentu na niemały zarobek.

Wskaźniki sprzedaży jasno pokazują, że rośnie sprzedaż nieruchomości luksusowych, co potwierdza raport „Luxury Realty Map”, sporządzony przez Poland Sotheby’s International Realty. Według niego w 2012 roku wartość transakcji przy udziale nieruchomości Premium wynosiła 2,5 mld zł, a ilość sprzedanych apartamentów 1,4 tysiąca. Od tego czasu liczby te systematycznie się zwiększają. W ubiegłym roku wartość transakcji wyniosła 3,6 mld zł, jednak najwięcej nieruchomości sprzedało się w roku 2015, a łączna suma transakcji osiągnęła 4,2 mld zł. W okresie objętym badaniem średnia liczba sprzedawanych nieruchomości premium wynosiła około 1800 sztuk rocznie. Prognozy mówią jednak, że najbliższe pięć lat będzie dla rynku jeszcze lepsze.

Najwięcej apartamentów powstaje w lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie oraz w dużych miastach. Mocną przewagę widać tutaj na najbardziej rozwiniętych rynkach mieszkaniowych, tj. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu. Natomiast spośród miejscowości turystycznych wyróżniają się pod tym względem Sopot, Zakopane, Karpacz, Łeba, Międzyzdroje.

Aby nieruchomość uznać za luksusową, musi spełniać określone kryteria. Należą do nich wysoki standard wykończenia, wysoka jakość użytych materiałów, innowacyjne rozwiązania i technologie zastosowane w inwestycji oraz lokalizacja. Najwyższe ceny osiągają lokale położone w ścisłych centrach miast, albo w ich bliskiej okolicy. Z uwagi jednak na ograniczoną ilość gruntów deweloperzy sięgają po inne lokalizacje, tworząc prestiżowe dzielnice, często powstające ze zrewitalizowanych lub zabytkowych budynków. Poza zabytkowymi kamienicami, atrakcyjne pod tym względem są również budynki o ciekawej historii, albo zabytkowe obiekty przemysłowe.

Niezbędnym warunkiem w tym przypadku jest skomunikowanie takiej dzielnicy z centrum i pozostałymi częściami miasta, rozbudowana infrastruktura, a także bliskość terenów zielonych i przestrzeni rekreacyjnej, która zapewnia ciszę od miejskiego zgiełku, przy jednocześnie krótkim czasie dostania się do ścisłego centrum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *