Aspekty prawne, Porady dla deweloperów

Inicjatywa deweloperska 500 minus

0

Ceny mieszkań stale są na wysokim poziomie, co oznacza, że wiele osób bez pożyczki bankowej nie może nawet rozważać kupna. Niemniej zapotrzebowanie na lokale mieszkalne jest wysokie, bo prężnie rozwija się sektor wynajmu. Wysoki koszt budowy sprawią, że cena za metr również nie spada.

Deweloperzy proponują interesujące zmiany w postaci obniżenia kosztów, jakie generuje projekt budowlany. Warunkiem jest uproszczenie przepisów, których zawiłości wydłużają budowę, co przekłada się na jej ostateczną cenę. Nowa inicjatywa otrzymała nazwę 500 minus, aby łatwo zapadła w pamięć.

Narodowy Program Budowy Mieszkań

fot. edgelore/bigstockphoto.com

Zmiany legislacyjne mają być kluczem do niższych cen na rynku nieruchomości. Deweloperzy zapewniają, że budowanie będzie tańsze, gdy przepisy się zmienią. Pułap 2,5 tys. zł za metr kwadratowy dostępny jest wyłącznie w małych miejscowych lub na obrzeżach. W większych aglomeracjach trzeba zapłacić około dwa razy więcej. Pomysłodawcami projektu 500 minus jest Polski Związek Firm Deweloperskich, którzy szukając możliwości na budowanie nowych mieszkań za 2,5 tys. zł za metr zaproponowali konkretne rozwiązanie. Kluczowe pytanie zostało zadane podczas październikowego III Kongresu Mieszkaniowego, jakie odbyło się we Wrocławiu.

Wprowadzenie niższych kosztów budowy budynków mieszkalnych bezpośrednio związane jest z rządowym Narodowym Programem Mieszkaniowym. Współpraca z firmami deweloperskimi to ważny element tego projektu. Planowane jest wprowadzenie pakietu „Mieszkanie Plus”, czyli niedrogich mieszkań na wynajem. Jednak warunkiem realizacji tego projektu jest przygotowanie odpowiednich lokali, a ich wybudowanie nie może być droższe niż 2,5 – 3 tys. zł za metr. Wśród deweloperów taka kwota wydaje się być zbyt niska, aby rentownie zakończyć inwestycję budowlaną. Ich zdaniem tylko na bazie inicjatywy 500 minus możliwe jest zrealizowanie powyższego planu, a więc konieczne jest wprowadzenie szeregu zmian w przepisach i rozporządzeniach technicznych, które usprawnią działania budowlane.

Określone udogodnienia dałyby furtkę budowlańcom do obniżenia kosztów budowy nawet o kilkaset złotych za metr kwadratowy. Wśród dyskutowanych przepisów znajdują się normy dźwigowe oraz parametry przeciwpożarowe w garażach podziemnych, które silnie rzutują na koszty inwestycji mieszkaniowej. Jednak na ostateczną decyzję o zaakceptowaniu deweloperskiej inicjatywy 500 minus z pewnością trzeba będzie trochę poczekać, ale już teraz daje ona ciekawe rozwiązanie w branży nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *