Nowe mieszkania, Nowe nieruchomości komercyjne, Rynek pierwotny

Inwestycja Elektrownia Powiśle

0

W stolicy, wzdłuż ulic Dobrej, Leszczyńskiej, Wybrzeża Kościuszkowskiego i Zajęczej powstaje nowa inwestycja – kompleks biurowców i apartamentowców, które zostaną wkomponowane pomiędzy budynki starej elektrowni.

Budowa ruszyła na początku ubiegłego roku, a jej zakończenie planowane jest na czwarty kwartał 2018 roku. Łączna powierzchnia wszystkich obiektów wyniesie 50 tysięcy mkw., z tego aż 28 tysięcy mkw. zostanie przeznaczone na część biurową, 15 tysięcy mkw. na powierzchnię handlową, a reszta na część mieszkalną. Cała inwestycja ma pochłonąć łącznie około 200 milionów złotych.

materiały inwestora

Elektrociepłownię uruchomiono w 1904 roku. Z przerwami działała przez niemal 97 lat. Zaopatrywała w prąd między innymi szpitale, drukarnie czy warsztaty podczas Powstania Warszawskiego. Ma ona więc dla wielu mieszkańców Warszawy znaczenie sentymentalne.

Pracowania APA Wojciechowski przygotowała plan modernizacji budynków istniejących oraz projekty tych, które mają zostać dobudowane. Pomysł renowacji elektrociepłowni nie jest nowy. Pierwsze kroki w celu realizacji tej inwestycji podjął już 10 lat temu irlandzki inwestor. W 2013 roku sprzedał on swój projekt firmie Hochtief Development Poland, która dokonując zmian w projekcie, cały czas współpracowała ze stołecznym konserwatorem zabytków. Pozwolenie na budowę wydano w 2014 r., uwzględniając oczywiście zabytkowy charakter pozostałych budynków, określające szczegółowo zakres prac i ingerencję w te nieruchomości. Budowę rozpoczęto z opóźnieniem, bo niemal dwa lata po wydaniu pozwolenia. W międzyczasie po raz kolejny zmienił się bowiem inwestor. Obecnie jest to spółka założona przez fundusz inwestycyjny Tristan Capital Partners oraz firmę White Star.

Historyczne elementy, tj. stare konstrukcje i stalowe szkielety, suwnice, leje z kotłowni oraz bębnowy filtr do wody rzecznej, zostaną wyeksponowane. Na terenie kompleksu udostępnione zostaną również cztery place miejskie. Plany zakładają, że zostanie na nich odwzorowany dawny przebieg torów kolejowych oraz zostanie wyeksponowana zabytkowa lokomotywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *