Rynek pierwotny, Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Koniec MdM na 2017 rok

0

Ledwo minął pierwszy miesiąc 2017 roku, a środki, które były dostępne w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, zostały już wyczerpane.

Program Mieszkanie dla Młodych został przewidziany na lata 2014-2018. Budżet na każdy rok planowany jest oddzielnie. Początkowo nie wszystkie środki były wykorzystywane – w 2014 r. było to zaledwie 35%, a w 2015 r. trochę ponad 70%. Natomiast w 2016 i 2017 r. środki zostały wykorzystane w całości w krótkim czasie. Wzrost zainteresowania programem może mieć związek ze wzrostem wymaganego wkładu własnego przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny – obecnie wynosi on 20%, co dla wielu osób jest sumą nieosiągalną. Zaoszczędzone pieniądze można też przeznaczyć np. na wykończenie mieszkania.

Przyjmowanie wniosków na rok 2017 jest zakończone, ale będzie można już się ubiegać o dofinansowanie na rok 2018. Oznacza to zawężenie puli mieszkań dostępnych dla beneficjentów – ostatnia transza płatności będzie musiała przypadać na 2018 rok. W ofercie deweloperów jest sporo takich mieszkań, ale jest to jednak pewna niedogodność dla kupujących – nie każdy może i chce czekać tak długo. Według ekspertów firmy REAS budżet na 2018 r. może się skończyć już w drugim kwartale bieżącego roku.

Czego można się spodziewać po zakończeniu programu MdM? Planowany jest Narodowy Program Mieszkaniowy, składający się z trzech filarów: budowy mieszkań na wynajem (Mieszkanie Plus), wsparcia budownictwa społecznego i tworzenia indywidualnych kont oszczędnościowych na cele mieszkaniowe. Zdaniem ekspertów zakończenie MdM w niewielkim stopniu wpłynie na deweloperów, gdyż jedynie niektóre lokale spełniają kryteria programu; poza tym działalność deweloperów nie ogranicza się do lokali mieszkalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *