Wiadomości i statystyki

MdM – ostatnia szansa na dopłaty

0
Mieszkanie dla Młodych, w skrócie MdM, to program mający na celu wspomóc polską młodzież i rodziny wielodzietne w zakupieniu własnego mieszkania lub domu. Rząd dofinansowuje Polakom część kwoty za mieszkanie. W przeciągu kilku lat program składał się już z kilku edycji, a właśnie rusza jego ostatnia tura.

Tym razem zdecydowano się przekazać na rozdysponowanie pomiędzy uczestników aż 380 milionów złotych. Jednakże nie każdy będzie mógł stać się ich właścicielem, a o procesie przyznawania decyduje wiele czynników.
Wkład własny do kredytu na mieszkanie

fot. spectrumblue/bigstockphoto.com

Pierwszym z nich jest kryterium wieku. O dofinansowanie mogą się ubiegać wyłącznie osoby, które nie przekroczyły jeszcze 35 lat. To czy są w związku małżeńskim, czy też nie, w żaden sposób nie wpływa na fakt i wysokość dofinansowania. Jedynie w przypadku wspólnego starania się pary o własny kąt patrzy się na to, ile lat ukończył młodszy z partnerów. Jeśli wiek mieści się w wyznaczonej regulaminem granicy, to można działać dalej.

Kolejnym kryterium jest posiadanie wcześniejszych mieszkań, a raczej ich brak. Rząd w tym projekcie ma na celu wspomóc ludzi, dla których ma to być pierwsze w życiu mieszkanie na własność. Jeśli obecnie lub w przeszłości byli posiadaczami jakiegoś lokum, to od razu tracą jakiekolwiek szanse na dofinansowanie. Jednakże powyższe wytyczne nie mają żadnego znaczenia jeśli jest się rodzicem/opiekunem rodziny wielodzietnej. Ci posiadający więcej niż dwójkę dzieci, których wiek nie przekroczył 25 lat i które wciąż się uczą, mogą ubiegać się o dofinansowanie. Nie jest ważne wtedy, ile rodzice mają lat i czy posiadają już na własność jakieś mieszkanie.

Wszystkie wymienione osoby natomiast muszą być świadome, że pomoc finansowa w ramach tego programu jest dostępna wyłącznie podczas jednoczesnego zaciągnięcia kredytu w banku.

Otwarcie ostatniej tury dofinansowania programu „Mieszkanie dla Młodych” oficjalnie nastąpi 1 stycznia 2018 roku. To wtedy przyjmowane i rozpatrywane będą wpływające do systemu wnioski o wzięcie udziału w programie. Na ostatnią edycje zdecydowano się przeznaczyć łącznie 380 milionów złotych. Jednakże pieniądze te zostały podzielone na województwa, do których trafią.

Wśród nich występują także limity kwotowe, jakie można uzyskać z dofinansowania. Określają one maksymalne dofinansowanie względem jednego metra kwadratowego stanowiącego średnią lokali z rynków pierwotnych i wtórnych. Na najwyższą kwotowo pomoc mogą liczyć mieszkańcy stolic każdego województwa. Następne będą gminy sąsiadujące z tymi miejscowościami, a na końcu reszta miast.

Jak to wygląda w złotówkach? Na największe dofinansowania mogą liczyć mieszkańcy Warszawy, Poznania i Krakowa. Mieszkańcy tych miast mogą liczyć na pomoc finansową w wysokości, adekwatnie do kolejności, 5 694, 61 zł/1m2; 5 207,00 zł/1 mkw.; 4 858,50 zł/1 mkw. Tym samym na najmniejszą pomoc (chociaż nadal są to duże kwoty) mogą liczyć ludzie z Łodzi, Opola i Gorzowa Wielkopolskiego. Poziom dofinansowania ustalono tam na 3 810,00 zł/1 mkw; 3 905,50 zł/1 mkw.; 4 017,00 zł/1 mkw.

Biorąc pod uwagę, jak duże są mieszkania, pomoc finansowa z programu dla jednej jednostki może opiewać na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z takiej okazji aż nie wypada nie skorzystać, zwłaszcza że na kolejny taki program trzeba będzie czekać bardzo długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *