Aspekty prawne, Nowe mieszkania, Rynek pierwotny, Wiadomości i statystyki

Mikrokawalerki niezgodne z prawem?

0

Ostatnio na rynku nieruchomości pojawiło się dość dużo małych mieszkań o powierzchni 14-20 mkw. Deweloperzy budują je jako tzw. aparthotele. Jednak okazuje się, że tak małe metraże budzą zastrzeżenia pod względem prawnym.

Przepisy określają minimalne metraże poszczególnych pomieszczeń. Na przykład co najmniej jeden pokój powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż 16 mkw. W praktyce oznacza to, że kawalerka nie może mieć mniej niż 24 mkw. W ubiegłym roku rząd planował znieść te limity, jednak wycofał się z tego pomysłu. Pojawiały się argumenty, że spowoduje to pogorszenie warunków mieszkaniowych Polaków, a te i tak są niezadowalające, i że doprowadzi to do zepsucia rynku mieszkań. Z drugiej strony deweloperzy argumentowali, że będą się starali dopasować do potrzeb klientów, którzy powinni sami decydować o wielkości lokali. Podkreślali, że tak małe mieszkania są dobrą inwestycją na wynajem i że są poszukiwane przez studentów i singli.

Rynek deweloperski

fot. topaspics/bigstockphoto.com

Jednak deweloperzy znaleźli sposób, by obejść limity. Zaczęli sprzedawać mikromieszkania w tzw. aparthotelach, czyli obiektach przeznaczonych z założenia na pobyt czasowy, przez co lokale są traktowane jako użytkowe. Inny sposób to budowa domów jednorodzinnych, które są następnie dzielone na małe lokale.

Obecnie planowane są przepisy, które mają znieść limity dla powierzchni pomieszczeń i położenia aneksu kuchennego, a zarazem wprowadzić minimalną powierzchnię 25 mkw., którą deweloperzy i klienci będą mogli aranżować według uznania. Jednocześnie Ministerstwo Budownictwa zamierza walczyć z praktyką budowania mikrokawalerek – wysłano już w tej sprawie listy do starostów i prezydentów miast. Władze mają zamiar uważnie przyglądać się projektom budowlanym aparthoteli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *