Rynek pierwotny, Wiadomości i statystyki

Mniej sprzedanych mieszkań w styczniu

0

Zgodnie z najnowszymi informacjami Głównego Urzędu Statystycznego, w styczniu 2018 roku do użytku oddano mniej mieszkań niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Ogólny spadek wyniósł prawie 12 procent. Jednak w przypadku mieszkań deweloperskich osiągnął poziom aż 22 procent. Spółdzielnie mieszkaniowe również wybudowały mniej mieszkań.

Z najnowszych informacji statystycznych wynika właśnie, że styczeń przyniósł wiele nowych projektów mieszkaniowych, których realizacje dopiero się rozpoczęły. Jak podaje GUS, w styczniu wydano pozwolenie na budową dokładnie 20 783 mieszkań, czyli o prawie 40 proc. więcej niż w styczniu 2017 roku. Większość nowych nieruchomości będzie przygotowywanych pod wynajem, gdyż zapotrzebowanie na taki rodzaj lokali mieszkalnych jest aktualnie największy. Coraz więcej osób decyduje się na długoterminowe wynajmowanie mieszkania, gdyż pozwala to na znacznie większą swobodę i mobilność. W razie zmiany pracy można bez większych zobowiązań zmienić mieszkanie.

FotoVika/bigstockphoto.com

Niemniej zainteresowanie kredytami hipotecznymi nie słabnie. Mnóstwo rodzin cały czas marzy o własnym M i stabilizacji w jednym miejscu. Dogodne warunki spłaty kredytu pozwalają uzyskać pozytywną decyzję z banku i kupić wymarzone mieszkanie. Warto dodać, że w styczniu 2018 roku rozpoczęła już budowa już 13 949 mieszkania, na które uzyskano pozwolenie.  Dokładnie 10 145 realizują deweloperzy, indywidualne projekty stanowią 3 587 wszystkich mieszkań, 111 nieruchomości budują spółdzielnie mieszkaniowe, a pozostali inwestorzy – 106 nowych lokali mieszkalnych. Ukończenie większości nastąpi jeszcze w 2018 roku.

Co ciekawe, deweloperzy oraz inwestorzy indywidualni osiągnęli w styczniu podobny pułap realizacyjny – 51 proc. oddanych do użytkowania nieruchomości wybudowali deweloperzy, 47 proc. to nieruchomości prywatne. Można wnioskować, że najbliższe miesiące przyniosą dalszy rozwój sektora budownictwa mieszkaniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *