Nowe mieszkania, Nowe nieruchomości komercyjne, Rynek pierwotny

Nowe inwestycje budowlane w Łodzi

0

Łódź, jak przystało na jedno z największych i najważniejszych miast Polski, stanowi ogromny plac budowy. Dzięki inwestycjom samorządowym wspartym środkami z Unii Europejskiej, jak również inwestycjom prywatnym, miasto zmienia swoje oblicze. Ostatnimi czasy oddano do użytku kilka znaczących inwestycji, na czele z dworcem Łódź Fabryczna, wiele kolejnych jest w trakcie realizacji, a jeszcze inne – w planach. To sprawia, że miasto zmienia swoje oblicze, oczywiście na lepsze. Miasto jest tym samym bardziej przyjazne dla łodzian, a jednocześnie atrakcyjniejsze dla odwiedzających.

Łódź Fabryczna wizytówką miasta

To inwestycja, która była na ustach wielu mieszkańców miasta. Budowa dworca trwała pięć lat i zakończyła się jesienią 2016 roku. Dworzec oddano do użytku w grudniu. Nowy dworzec całkowicie odmienił krajobraz tej części miasta. Składa się z czterech kondygnacji, w tym trzech podziemnych. Zarówno hala dworca, jak i perony znajdują się poniżej poziomu gruntu. Dworzec będzie w stanie obsłużyć do 200 tys. pasażerów dziennie. Będzie on też pełnił rolę węzła komunikacyjnego miasta, poza koleją, również dla komunikacji autobusowej dalekobieżnej i miejskiej. Jest też już niewątpliwie wizytówką miasta.

MichalLudwiczak/bigstockphoto.com

Stadion Widzewa Łódź już przyjął piłkarzy i kibiców

Drużyna Widzewa, która pnie się w ligowej hierarchii i jest już w trzeciej lidze, w marcu rozegrała pierwszy mecz na nowym obiekcie. Jest to zdecydowanie największy obiekt w tej klasie rozgrywkowej. Ukończony na jesieni zeszłego roku stadion stanął w miejscu starego. Jego budowa trwała bardzo krótko, jak na tego typu budowlę, bo niecałe dwa lata. Nowy obiekt ma pojemność 18 tysięcy osób. Budowa kosztowała 138 milionów złotych.

Rozbudowuje się uniwersytet

W styczniu tego roku nową aulę zyskał Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Obiekt o kubaturze ponad 600 m2 stanął w niespełna rok. Tym samy dołączył do innych obiektów UW oddanych do użytku w ostatnich latach, jak szpital kliniczny czy biblioteka.

Łódź stawia na sport

Poza nowym stadionem, halą Atlas, która stoi już od ładnych kilku lat, Łodzi przybędzie kolejny obiekt sportowy. Będzie to zlokalizowana w sąsiedztwie tych dwóch obiektów kolejna hala sportowa. Nowy obiekt, o pojemności 3 tysięcy widzów, będzie przeznaczony do rozgrywek w sportach zespołowych: siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej.

Nowe powierzchnie biurowe

W Łodzi przybywa również biurowców. W grudniu zakończono budowę centrum biurowo-konferencyjnego firmy Comarch, a w trakcie jest m.in. budowa biurowców Ogrodowa 8 Office czy Symetris. A gdy weźmie się pod uwagę inne, mniejsze inwestycje, a także będącą w planach budowę biurowca Brama Miasta, zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda, to okaże się, że w kategorii budynków biurowych Łódź nie ma się czego wstydzić nawet względem Warszawy.

Przybywa również mieszkań

Na rynku mieszkaniowym również panuje duży ruch. Właśnie ukończono kilkunastokondygnacyjny City Park, jak również Apartamentowiec Gdańsk 141 na ponad sto mieszkań, a w trakcie budowy i w planach są kolejne. Na uwagę zasługują m.in. kompleks Ilumino II z blisko trzystoma lokalami, kompleks Murapol Widzew czy Barciński Park IV.

Gdy do wyżej wymienionych inwestycji dodamy systematyczną rewitalizację centrum miasta, wyjdzie na to, że Łódź rozwija się całkiem prężnie. To właśnie nowe inwestycje mogły przyczynić się do wyhamowania trendu spadkowego w liczbie mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *