Wiadomości i statystyki

Nowe technologie na rynku nieruchomości

0

Biorąc pod uwagę ostatnie kilkanaście lat, technologia niesamowicie się rozwinęła i to pod względem każdej branży. Szczególnie warto zwrócić uwagę na nowe technologie na rynku nieruchomości. Jakie innowacje zostały ostatnio wprowadzone, dlaczego i na czym one polegają oraz najważniejsze – czy wprowadzenie ich do swojego domu jest konieczne i warte swojej ceny?

Odcisk palca = nowe klucze

Dotychczas tylko w filmach science fiction można było zobaczyć, jak domy otwierane są za pomocą przyłożenia dłoni do zamka lub poprzez skanowanie oka. Chociaż to były tylko marzenia i wyobrażenia o dalekiej przyszłości, okazało się, że stanie się ona rzeczywistością znacznie szybciej niż się spodziewano. Profesjonalna nazwa dla takiego urządzenia to „biometryczna kontrola dostępu”. Montując drzwi, dodaje się do nich czytnik linii papilarnych służący właśnie do zamykania i otwierania ich.

Ponadto podobnymi opcjami do odcisku palca są już istniejące, ale nadal można nazwać je nowymi, czytniki RFID (otwierające dom przy użyciu breloka/karty elektronicznej) czy chociażby funkcje otwierania domu przez bluetooth w telefonie.

simpson33/bigstockphoto.com

Telefon

A jeśli już o telefonie mowa, w miarę nową technologią związaną z nieruchomościami jest sterowanie domem przez telefon. Instalując odpowiednią aplikację można otwierać nie tylko drzwi, ale również bramy i okna, a także sterować oświetleniem czy ogrzewaniem w budynku. Jedynym warunkiem w takiej sytuacji jest stały dostęp do internetu, a wybrane czynności można wykonywać nawet będąc poza nim.

Okna lekarstwem na smog

Smog, zwłaszcza w ostatnich miesiącach stał się bardzo ważnym tematem w Polsce. Wdychanie go w zbyt dużych ilościach i zbyt długo może doprowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych. Tymczasowym rozwiązaniem jest zostawanie w domu i nie wietrzenie go, ale przecież nie da się w taki sposób zbyt długo wytrzymać. W związku z tym skonstruowano okna wyposażone w system oczyszczania powietrza. Są one niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale działają bez zarzutów. Same wychwytują zanieczyszczenia w powietrzu, które jest filtrowane do wewnątrz pomieszczenia. Oprócz samych zanieczyszczeń wyłapywane są także bakterie, brzydkie zapachy i szkodliwe związki organiczne.

VR

Wirtualna rzeczywistość wykorzystywana jest w grach komputerowych i jako alternatywa do zwiedzania różnych zakątków świata bez wychodzenia z domu. Tę technologię można jednak wykorzystać także w przypadku rynku nieruchomości. Potencjalni klienci chcąc obejrzeć mieszkanie, które ich zaciekawiło, nie muszą wybierać się w kilkugodzinną podróż. Wystarczy założyć specjalnie stworzone do tego okulary i można rozpocząć przegląd mieszkania. Oczywiście musi ono wpierw zostać zeskanowane w 3D.

Ten typ technologii może również pomóc zweryfikować wszelkie usterki lub uzyskać rozwiązanie problemu, które się pojawiło bez wzywania fachowca.

Elektroniczna wizualizacja 3D

I tym razem jedną technologię można połączyć z drugą. Rynek nieruchomości nie oznacza tylko i wyłącznie kupowania oraz obsługi już powstałych mieszkań, ale także budowania ich. Podczas planowania wzniesienia budynków wykonywane są plany architektoniczne. Jednakże obecnie, gdy technologia poszła tak bardzo do przodu, same rysunki już nie wystarczają. Na szczęście powstał nowy typ rozwiązania zwany wizualizacją 3D, za pomocą której na stole lub innej płaskiej powierzchni wyświetla się cały budynek w zmniejszonej skali. Wszystko jest w nich proporcjonalnie oddanie i klient może sam stwierdzić czy taki wygląd spełnia jego oczekiwania czy też nie.

To tylko kilka przykładów technologii wpływających na rynek nieruchomości. Nauka wciąż idzie do przodu i za jakiś czas pojawi się ich pewnie więcej. Jak na razie jednak, warto się zainteresować, a czasem nawet zastanowić nad zakupem lub wykorzystaniem tych, które są zaledwie na wyciągnięcie ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *