Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Obcokrajowcy kupują mieszkania w Polsce

0

W ostatnich kilkunastu miesiącach można zaobserwować wzrost popularności polskich mieszkań wśród obcokrajowców. Transakcji dokonują głównie Ukraińcy oraz Niemcy, którzy szukają w naszym kraju lokali dla swoich firm, hal magazynowych oraz mieszkań zwykle o podwyższonym standardzie. Skąd wynika to spore zainteresowanie polskim rynkiem nieruchomości wśród cudzoziemców – o tym poniżej.

Od 2015 roku nastąpił 17-procentowy wzrost sprzedaży mieszkań oraz lokali użytkowych obcokrajowcom. Zagraniczni kupcy nie stanowią aż tak dużego odsetka nabywców, lecz zauważalny jest wzrost ich liczby z roku na rok. Kupują oni lokale biurowe dla swoich przedsiębiorstw i duże mieszkania, w tym także te o podwyższonym standardzie. W kręgu ich zainteresowań znajdują się głównie trzy polskie miasta: Kraków, Wrocław i Warszawa. Tam właśnie jest najwięcej filii zagranicznych firm.

Sprzedaż mieszkań

fot. VadimGuzhva/bigstockphoto.com

W zakupach przodują Niemcy oraz Ukraińcy. Ci drudzy nabywają nieruchomości przede wszystkim ze względu na trudną sytuację polityczną w swoim kraju, skłaniającą ich do emigracji. Kupują oni mieszkania dla siebie (nawet do 120 mkw.), rzadko decydując się na zakup inwestycyjny. Większość z tych zagranicznych klientów decyduje się też na pakiety wykończeniowe. Najatrakcyjniejszy jest dla nich Kraków, zarówno do zamieszkania, jak i pod względem zakupów inwestycyjnych. Do dużych zalet tego polskiego miasta zalicza się jego rozpoznawalność w Europie oraz dobre skomunikowanie z Ukrainą.

Wśród zagranicznych kupców są też Rosjanie i Białorusini, którzy kupują mieszkania dla swoich studiujących dzieci. Wybierają oni głównie dwupokojowe lokale o powierzchni do 40 mkw.; w większości są to transakcje gotówkowe.

Procedura przyznania kredytu jest już nieco bardziej skomplikowana, gdyż cudzoziemcy muszą udokumentować swoją zdolność kredytową. Kredyt długoterminowy może być problematyczny w przypadku obcokrajowców posiadających tylko czasowe zezwolenie na pobyt w naszym kraju. W takiej sytuacji bank najczęściej przyznaje tzw. kredyt konsumencki, udzielany na czas nie dłuższy niż ważność karty pobytu.

Przewiduje się, że popyt na polskie nieruchomości wśród obcokrajowców będzie nadal rósł. Przyczynia się do tego postępująca globalizacja. W naszym kraju bowiem swoje siedziby otwiera już coraz więcej międzynarodowych korporacji. Tego rodzaju otwarcie się na świat Polaków powoduje, że wracając z zagranicy często są już w związkach w obcokrajowcami i chcą z nimi wić swoje gniazdko rodzinne już na polskiej ziemi. Stąd tak dużo transakcji z udziałem par, gdzie jedno z dwojga urodziło się poza granicami naszego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *