Rynek pierwotny, Wiadomości i statystyki

Popularność MdM

0

Program Mieszkanie dla Młodych cieszy się ogromnym powodzeniem, gdyż umożliwia otrzymanie dopłaty do kredytu na pierwsze w życiu mieszkanie. Biorąc pod uwagę, że obecnie wysokość wkładu własnego to 20% ceny lokalu, jest to pomoc niebagatelna.

Jeszcze w 2014 r., tuż po wprowadzeniu, program nie był aż tak popularny, gdyż początkowo obejmował tylko lokale z rynku pierwotnego. Jednak w 2015 r. wprowadzono zmiany, wskutek których program stał się dostępny dla większej liczby osób. Rozszerzono go na osoby niebędące w związku małżeńskim i na mieszkania z rynku wtórnego. Dodatkowo zwiększono dofinansowanie dla rodzin wielodzietnych i zniesiono w ich przypadku ograniczenie wiekowe oraz warunek nieposiadania mieszkania w momencie ubiegania się o dopłatę.

yarruta/bigstockphoto.com

Od tego czasu wnioski o dopłaty spływały bardzo szybko. Wynikało to nie tylko ze wspomnianego złagodzenia kryteriów uczestnictwa, lecz także ze stopniowego zwiększania wymaganego wkładu własnego. Przykładowo, w 2016 r. pula środków na dopłaty skończyła się w marcu.. Natomiast połowa środków przeznaczonych na rok 2017 została rozdysponowana już w lipcu 2016 r. Pieniądze na rok 2017 skończyły się w styczniu tegoż roku, a w kwietniu rozdzielono już połowę puli na rok 2018. Dlatego w połowie 2017 r. podjęto decyzję o odmrożeniu dodatkowych środków w sierpniu. Było to możliwe dzięki zmianom w ustawie. Wcześniej przyjmowano wnioski jedynie do momentu wyczerpania 95% puli – teraz przyjęto 100% limitu. Dzięki temu zyskano dodatkowe 67 mln zł, które wyczerpały się w… 6 godzin.

Obecnie program dobiega końca. Do wykorzystania pozostała jeszcze połowa puli na rok 2018, która ma być uruchomiona na początku stycznia. Eksperci przewidują, że środki skończą się w ciągu kilkunastu dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *