Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Popyt na mieszkania w Warszawie

0

Rekordowy popyt na warszawskim rynku nieruchomości zawdzięczany jest wysokiej opłacalności najmu. Rentowność z wynajmu znacznie przekracza zwroty, jakie oferują aktualnie instytucje finansowe. Sięga ona przed opodatkowaniem nawet 6 %. Popyt na mieszkania nie zwalnia, coraz więcej klientów chce inwestować.

W Warszawie odnotowano wzrosty w sprzedaży kredytów mieszkaniowych. W odniesieniu do ostatniego kwartału 2015 roku udział nowych kredytów hipotecznych wzrósł z 41,37 % do 45,32 %.

Zakup mieszkania

fot. ismagilov/bigstockphoto.com

Sprzedaż mieszkań utrzymywała się w 2016 roku na bardzo wysokim poziomie. Ceny wciąż mają tendencję wzrostową. Jednak mimo niskich stóp ilość udzielonych kredytów spadła. Znacząco wzrosła natomiast ilość transakcji gotówkowych. Klienci, którzy wycofali pieniądze z rynku finansowego, zainwestowali właśnie w mieszkania na wynajem. Skutkowało to rekordowymi wynikami sprzedaży nowych mieszkań i zachęciło deweloperów do planowania nowych inwestycji. W 2016 roku wybudowano o 10% więcej mieszkań w stosunku do roku 2015 i był to najlepszy wynik od 2008 roku.

Najwięcej mieszkań wybudowano właśnie w dużych miastach, gdyż jest tam wciąż największy popyt. W mniejszych miejscowościach działki są tańsze i przeważają tam inwestycje indywidualne. Sytuacja ta może ulec jednak zmianie. Uchwalone w 2016 roku przepisy o obrocie gruntami rolnymi spowodowały, że suma hipoteki została ograniczona do wartości rynkowej nieruchomości. Wpłynęło to znacząco na wycofanie się banków z finansowania inwestycji na tych gruntach, gdyż nie mogły one odpowiednio zabezpieczyć się na nieruchomości rolnej. Należy także pamiętać o tym, że rynek deweloperski czekają ostatnie lata rozkwitu. Niebawem zostanie uruchomiony program Mieszkanie +  i może to znacznie zmniejszyć rentowność inwestycji na sprzedaż.

Wszystko wskazuje też na to, że po 2017 roku stopy procentowe mogą pójść w górę. Spowoduje to, że popyt na kredyty hipoteczne zmaleje. Co za tym idzie spadnie sprzedaż mieszkań i ilość realizowanych inwestycji przez deweloperów. Oznacza to, że zmniejszy się także zapotrzebowanie na budowę mieszkań pod wynajem, gdyż nie będzie na nie klientów, bo atrakcyjność inwestycji znacząco spadnie. Wzrosty stóp po 2017 roku mogą mieć jednak wpływ na przyspieszenie decyzji o zakupie lokalu jeszcze w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *