Wiadomości i statystyki

Pracowite wakacje deweloperów

0

Mimo trwających miesięcy wakacyjnych rynek nieruchomości nie zwalnia tempa. Deweloperzy nie mogą sobie pozwolić na odpoczynek, miedzy innymi ze względu na sierpniowe wznowienie dopłat w ramach programu Mieszkanie Dla Młodych, którego efektem będzie większy popyt na nieruchomości mieszkaniowe.

Aktywność branży doskonale odzwierciedlają dane Głównego Urzędu Statystycznego, a te pokazują, że deweloperzy uruchamiają sporo nowych inwestycji. Jest to trend utrzymujący się na rynku co najmniej od roku 2011. Nie licząc lata 2012 roku, deweloperzy nie pozwalają sobie w letnich miesiącach na przerwę od prac. W tym roku ich wysoka aktywność widoczna jest już od stycznia, a sprzyjająca koniunktura raczej wskazuje na to, że tendencja ta się utrzyma w najbliższych miesiącach. W 2018r. spodziewany jest wzrost stóp procentowych Narodowego Banki Polskiego, co może wpłynąć na wyhamowanie rynku. Do tego czasu jednak ilość rozpoczynanych inwestycji, a także sprzedawanych mieszkań powinna utrzymywać się na stabilnym poziomie.

Zakup mieszkania

fot. ismagilov/bigstockphoto.com

Rozpatrując ilość udzielanych kredytów hipotecznych w analogicznym okresie od roku 2011, widać, że w miesiącach od lipca od września każdego roku, liczba udzielanych pożyczek hipotecznych oscyluje na poziomie 24 – 26% wartości nowych hipotek z całego roku. Sezon urlopowy nie przekłada się więc ani na zmniejszenie aktywności deweloperów, ani banków, które w tym czasie nie mogą narzekać na brak klientów.

Rząd planuje uruchomić w sierpniu dodatkowe dopłaty w ramach Mieszkanie Dla Młodych. Suma udzielonych środków wyniesie 65 – 70 milionów zł, co według prognoz może zostać rozdysponowane już w pierwszym tygodniu po uruchomieniu dopłat. Prognozuje się, że osoby, które nie załapały się na poprzednie pule albo nie chcą czekać do uruchomienia kolejnych środków w styczniu 2018 r. dodatkowo podniosą statystyki sprzedaży.

Największy jednak wysyp wniosków o dofinansowanie w ramach MDM spodziewany jest w styczniu, ponieważ wtedy zostanie uruchomiona ostatnia pula dopłat w wysokości ok. 380 milionów zł. Będzie to ostatnia szansa na skorzystanie z dofinansowania, ponieważ rząd nie przewiduje kontynuacji programu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *