Wiadomości i statystyki

Programy mieszkaniowe w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech

0

Grupę Wyszehradzką tworzą Czechy, Słowacja, Węgry i Polska. Jednak nie tylko to łączy nasze państwa. Jak się okazuje polityka mieszkaniowa w tych krajach jest bardzo podobna.

Jak pokazują analizy Czesi, którzy pod względem liczby ludności i wielkości gospodarki lokują się za Polską stawiają na preferencyjne kredyty mieszkaniowe i remontowe. Istnieje tam specjalny fundusz państwowy Státní fond rozvoje bydleni, w skrócie SFRB, który finansuje programy mieszkaniowe. Oferuje on pomoc nie tylko osobom prywatnym, lecz także firmom i samorządom. Udziela on preferencyjnych kredytów, dzięki którym można zmodernizować domy lub mieszkania, a także lokale komunalne. Na wsparcie mogą liczyć także osoby i przedsiębiorstwa, które budują mieszkania na wynajem.

pyty/bigstockphoto.com

Poza tym wsparciem czeski rząd wspomaga także młodych. Istnieją dwa programy, dzięki którym młodzi ludzie mogą otrzymać pomoc. Pierwszy z nich to Program 150. Pozwala on zaciągnąć kredyt do 150 tysięcy CZK na okres 10 lat. Oprocentowanie kredytu jest preferencyjne i wynosi 2% rocznie. Kredyt mogą otrzymać rodzice do 36 roku życia na remont lokalu.

Druga propozycja to Program 600. Można dzięki niemu zaciągnąć kredyt na 600 tysięcy CZK. Posiada równie niskie oprocentowanie wahające się od 2,8% do 3,8%. Kredyt jest przeznaczony dla rodziców w wieku do 36 lat, którzy mają dziecko do lat 6 i nie posiadają własnego lokalu. Minimalny wkład własny wynosi 10%, a kredyt można zaciągnąć maksymalnie na 15 lat.

Słowacja także posiada specjalny fundusz państwowy. Udziela on preferencyjnych kredytów dla osób poniżej 35 roku życia. Program jest podobny do oferowanego w Polsce programu Rodzina na Swoim. Oprocentowanie kredytu jest obniżane o 3%. Aktualnie jest to redukcja do zera, gdyż Słowacja znajduje się w strefie euro i zerowych stóp procentowych. Obniżka ta obowiązuje przez pierwsze pięć lat spłaty. Może się okazać, że po tym okresie raty gwałtownie wzrosną. Kredyty są w tym programie dostępne już od 2007 roku i rząd debatuje nad zmianą swojej polityki mieszkaniowej. Słowacja zastanawia się aktualnie nad zmianami i wprowadzeniem odliczeń podatkowych, zamiast udzielania kredytów na preferencyjnych warunkach.

Węgry pod względem mieszkaniowym przedstawiają się najgorzej. Przez kryzys gospodarczy oraz wprowadzenie wysokiego podatku VAT 27% na materiały budowlane oraz nowe mieszkania kraj doświadczył zapaści w kwestii mieszkaniowej w ostatnich latach. W 2016 roku obniżono podatek VAT przy sprzedaży nowych domów i mieszkań od deweloperów do 5%. Wprowadzono także program dotacji na mieszkania CSOK. Głównym elementem jest dotacja na wkład własny. Program bardzo mocno wspiera rodziny wielodzietne kupujące mieszkanie. Duża rodzina kupująca dom może uzyskać nawet 10 mln forintów, czyli ok 135 tysięcy złotych. Dotacja ta jest bezzwrotna, a dodatkowo można zaciągnąć kredyt z niskim oprocentowaniem 3% na kwotę do 10 mln forintów. Ponad to osoby budujące nowy dom mogą uzyskać zwrot VAT-u za materiały budowlane. Te działania spowodowały, że rynek mieszkaniowy na Węgrzech rozkwita. Co za tym idzie, po latach kryzysu wzrosły ceny mieszkań i domów, co cieszy deweloperów, którzy odnotowują coraz wyższy popyt na swoje inwestycje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *