Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Rekordy sprzedaży nowych mieszkań

0

Rynek nieruchomości w Polsce od kilku lat ma się całkiem nieźle – dużo się buduje i dużo się sprzedaje. Tymczasem analitycy twierdzą, że w kolejnych latach będzie jeszcze lepiej.

W samej tylko stolicy od początku roku deweloperzy sprzedali ponad 8 tysięcy mieszkań, co robi wrażenie w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy to sprzedało się o 2,2 tysiąca lokali mniej. Z czołówki nie schodzi również Kraków, plasujący się tu zaraz po Warszawie z wynikiem 3,2 tysiąca z tego roku, w porównaniu do 2,8 tysiąca z roku ubiegłego. We Wrocławiu liczba sprzedanych mieszkań w analogicznych okresach to 2,9 tysiąca, czyli o 0,5 tysiąca mniej niż rok wcześniej, Trójmiasto natomiast to 2,1 tysięcy lokali i 1,8 tysięcy w pierwszych miesiącach roku 2016. Dużo sprzedaje się również w Poznaniu i Łodzi. Mimo że Warszawa pozostawia pod tym względem inne miasta daleko w tyle, to trzeba przyznać, że sprzedaż w pierwszym kwartale tego roku jest rekordowa.

tang90246/bigstockphoto.com

Tak wysoki popyt to efekt przede wszystkim sprzyjających warunków gospodarczych, w tym w szczególności wyjątkowo niskich stóp procentowych. Niskie oprocentowanie kredytów zachęca coraz więcej osób do skorzystania z takiej właśnie formy finansowania zakupu nieruchomości. Coraz więcej osób może sobie również na taki zakup pozwolić, szukając mieszkania nie tylko dla siebie, ale również jako inwestycję z przeznaczeniem na wynajem, która jest o wiele bardziej rentowna niż bankowe lokaty. Na najem zresztą zapotrzebowanie również stale rośnie, najbardziej w wymienionych wcześniej miastach. Do wysokiej sprzedaży przyczyniło się również przydzielanie dofinansowania ze środków państwowych w ramach programu Mieszkanie Dla Młodych. Te jednak są już na wyczerpaniu, dlatego właśnie ilość składanych wniosków o przyznanie pomocy jest taka duża – to ostatni dzwonek, żeby z niej skorzystać.

Dodatkowo w największych polskich miastach deweloperzy uruchamiają kolejne przedsięwzięcia. Liczba kupowanych działek oraz udzielanych pozwoleń na budowę pozwala wysnuć wniosek, że wraz z kolejnymi miesiącami mogą zostać pobite następne rekordy sprzedaży. Deweloperzy spieszą się by uzupełnić swoją ofertę o mieszkania kwalifikujące się do MDM, który niebawem się skończy. Jednocześnie coraz więcej inwestorów kupuje mieszkania za gotówkę.

Na tak dobrą sytuację na rynku ma również wpływ poprawa sytuacji finansowej Polaków. Stać nas na coraz więcej, w tym na zakupy nieruchomości w segmencie premium. Rodziny mogą dzięki temu zmieniać mniejsze lokale na większe. Zapotrzebowanie zwiększa się wraz z przybywaniem imigrantów zza wschodniej granicy, ale i wskutek zainteresowania kupców zagranicznych, którzy zaczynają postrzegać Polskę jako dobre miejsce na inwestowanie i lokowanie swoich interesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *