Rynek pierwotny

Rośnie popularność mieszkań z ogródkami

0

W ofercie deweloperów rzadko można znaleźć domy wolnostojące – stanowią one tylko kilka procent oferowanych nieruchomości. Za to coraz większą popularność zdobywają mieszkania, których usytuowanie i metraż sprawiają, że można je uznać za substytuty domów.

Wiele osób marzy o własnym domu z ogrodem, lecz często nie ma możliwości jego zakupienia lub budowy. Takie nieruchomości nie występują zbyt licznie w ofercie deweloperów, gdyż są przeznaczone dla niewielkiej grupy klientów i są mniej zyskowne niż budownictwo wielorodzinne. Domy w mieście są też często wydatkiem przekraczającym możliwości finansowe. Z kolei budowa domu poza miastem wiąże się z mniejszymi kosztami, ale występują inne niedogodności, np. dłuższy dojazd do pracy i konieczność poruszania się wszędzie samochodem.

Grisha Bruev/bigstockphoto.com

Na szczęście istnieje alternatywa dla osób, które chciałyby mieszkać w bardziej kameralnych warunkach i mieć do dyspozycji kawałek ziemi. Coraz bardziej popularne są mieszkania na parterze z przynależnymi ogródkami. Mają mają nieraz metraż porównywalny z metrażem mniejszych domów, a dodatkowo zapewniają przestrzeń na zewnątrz do wypoczynku i do zabawy dla dzieci. Takie mieszkanie jest porównywalne pod względem komfortu do segmentu w szeregowcu czy połowy bliźniaka (zwłaszcza jeśli jest dwupoziomowe), a z drugiej strony korzystamy ze wszystkich udogodnień związanych z lokalizacją w mieście.

Mieszkania na parterze są tradycyjnie mniej popularne, gdyż kojarzą się z kilkoma problemami. Jednak przy spełnieniu określonych warunków można te problemy wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć. Przykładowo, do lokali na parterze łatwiej się włamać, ale jeśli znajdują się one na strzeżonym osiedlu, ryzyko jest znacznie mniejsze. Mówi się też, że mieszkania tak położone są słabiej doświetlone – ale zależy to też od położenia samego budynku; poza tym latem nie nagrzewają się tak, jak położone na najwyższym piętrze. W dodatku, jak wspomniano, ogródki przynależą jedynie do właśnie takich mieszkań. Lokatorzy górnych pięter mogą korzystać tylko z balkonów i tarasów, ewentualnie zakupić ogródek działkowy w pewnej odległości od miejsca zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *