Sprzedaż nieruchomości

Stan surowy a deweloperski

0

Gdy decyzja o kupnie nieruchomości już zapadnie, pojawiają się kolejne kwestie, które trzeba rozważyć. Istotna jest decyzja dotycząca stanu nieruchomości – surowy czy deweloperski? Jaka jest różnica między tymi rodzajami, które często są uznawane za tożsame? Który typ będzie najbardziej opłacalny?

Stan surowy jest wtedy, gdy dom posiada już ściany nośne oraz działowe oraz przygotowane są stropy i dach. Po wstawieniu okien i drzwi można określić typ budowy jako stan surowy zamknięty. Ten moment pozwala przeczekać okres zimowy i wrócić do dalszych prac budowlanych na wiosnę, gdyż cała konstrukcja jest w pełni gotowa i nie ma obaw o zniszczenia.  Stan surowy nie oznacza jeszcze możliwości rozpoczęcia prac wewnątrz domu i rychłego wprowadzenia się. Konstrukcja musi odczekać, dlatego cena takiej nieruchomości jest niższa. Warto o tym wiedzieć, aby mieć świadomość powodu niższej ceny i czasu oczekiwania na udostępnienie domu mieszkańcom.

Budownictwo użytkowe czy mieszkaniowe?

Droższy stan deweloperski umożliwia wejście ekipy budowlanej, która przygotuje wszystkie wnętrza do zamieszkania. Granicą między stanem surowym a deweloperskim jest czas „ustania się” murów. Budynek deweloperski z wykończoną elewacją, docieplonym dachem oraz doprowadzonymi niezbędnym instalacjami umożliwia podłączenie urządzeń domowych. Na podłogach można od razu kłaść panele lub płytki, a ściany są przygotowane na położenie tynku oraz farby w ulubionym kolorze. Stan deweloperski taniej kupimy od dewelopera niż wybudujemy samodzielnie, gdyż koszt materiałów budowlanych ma tu największe znacznie. Możliwość zakupu po cenach hurtowych znacząco obniża koszty, dlatego deweloperzy mogą zaproponować atrakcyjną cenę. Ponadto na tym etapie budowy można jeszcze decydować o układzie pomieszczeń w domu oraz rozplanować wykończenie i aranżację poszczególnych pokoi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *