• Rynek pierwotny, Wiadomości i statystyki

  Rynek nieruchomości a millenialsi

  Aktualnie na rynku pierwotnym i wtórnym wśród nabywców mieszkań dominują tzw. millenialsi. Jest to pokolenie nazywane generacją Y i składa się ono z osób w wieku pomiędzy ok. 21 a 37 lat. W Polsce to ponad 10 milionów osób. Statystyki sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse pokazują, że 46% klientów, którzy w ostatnich 12 miesiącach nabyli mieszkania z pośrednictwem ich agentów, stanowią właśnie millenialsi.

  (więcej…)

 • Rynek deweloperski 2016
  Wiadomości i statystyki

  Koszt wybudowania mieszkania przez dewelopera

  Marża dewelopera stanowi około 20% ceny transakcyjnej. Oznacza to, że obecnie deweloper zarabia około 1,5 tysiąca na każdym metrze kwadratowym. W Warszawie na każdym sprzedanym mieszkaniu o metrażu 50 m kw. deweloper może zarobić nawet 75 tysięcy złotych. Wyższe marże, bo 25%, odnotowano w Krakowie. Mniejsze zarobki odnotowują deweloperzy we Wrocławiu i wynoszą ok 1,2 tysiąca za m kw. Najniższe marże naliczają deweloperzy w Łodzi, wynoszą ok 14%, co oznacza, że zarabiają na m kw. około 600 zł.

  (więcej…)

 • Wiadomości i statystyki

  Odblokowanie dodatkowych funduszy na MdM

  Program „Mieszkanie dla młodych” stale cieszy się dużym zainteresowaniem kredytobiorców, którzy dzięki niemu mogą liczyć na dodatkowe środki na zakup mieszkania. Jednak środki przeznaczone na dotacje szybko się rozchodzą, co wiąże się z oczekiwaniem na kolejną transzę. Już w kwietniu 2017 roku cała pula 381 mln złotych została rozdysponowana, dlatego Bank Gospodarstwa Krajowego musiał zawiesić przyjmowanie wniosków. Środki z nowej transzy miały być dostępne od stycznia 2018 roku. Natomiast w związku z odblokowaniem dodatkowych funduszy może to nastąpić znacznie szybciej.

  (więcej…)

 • Aspekty prawne, Wiadomości i statystyki

  Czy ustawa uwłaszczeniowa opóźni sprzedaż mieszkań deweloperskich?

  Nowa ustawa uwłaszczeniowa, która miała wejść w życie w lipcu 2017 roku, najprawdopodobniej wejdzie z półrocznym opóźnieniem. Wątpliwości z nią związane sprawiły, że jest nadal analizowana. Eksperci z branży nieruchomości sugerują, że jej wprowadzenie spowoduje nawet kilkumiesięczne opóźnienia w sprzedaży mieszkań deweloperskich, a także faworyzować będzie finalizację transakcji w ramach programów rządowych.

  (więcej…)

 • Wiadomości i statystyki

  Zrównoważone budownictwo – koszty

  Zrównoważone budownictwo to inaczej budownictwo ekologiczne – ta nazwa lepiej wskazuje charakter tego sposobu stawiania nieruchomości. W ostatnich latach ten rodzaj budownictwa staje się coraz bardziej popularny. Wpływ na to z pewnością mają: większa świadomość ekologiczna, lepszy dostęp do informacji, zmiany klimatu. W skrócie rzecz ujmując, budownictwo zrównoważone wiąże się z wykorzystywaniem materiałów, które nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Osoby pragnące wybudować ekologiczny dom chcą, aby ten jak najmniej ingerował  w naturę i był bezpieczny, zdrowy dla użytkownika. Dodatkowo, ich cele jest efektywne czerpanie z energii i zasobów naturalnych.

  (więcej…)