Wiadomości i statystyki

Zakończenie programu Mieszkanie dla Młodych

0

Program Mieszkanie dla Młodych, funkcjonujący od 2014 roku, właśnie się zakończył. Zgodnie z przewidywaniami, ostatnia pula środków dostępna w ramach programu została rozdysponowana w bardzo krótkim czasie.

Na początku 2018 r. zostały uruchomione ostatnie już środki przeznaczone na dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych. Całkowita kwota przeznaczona na ten cel wyniosła 381 mln zł. W ciągu dwóch dni przyjęto ponad 12 tys. wniosków. Komunikat o wstrzymaniu ich przyjmowania pojawił się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego już 3 stycznia późnym wieczorem.

Program funkcjonował od 2014 r. Początkowo nie cieszył się jednak dużym zainteresowaniem – głównie ze względu na restrykcyjne kryteria, jakie musieli spełniać wnioskodawcy. Jednak w 2015 r. zwiększono dostępność dopłat (m.in. dotyczyły one także lokali z rynku wtórnego). Poza tym dofinansowanie stało się bardziej pożądane ze względu na stopniowo wzrastające wymagania banków dotyczące wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Sprawiło to, że w 2015 r. wykorzystano już 84 proc. dostępnego dofinansowania. Natomiast w 2017 r. środki rozeszły się w bardzo szybkim tempie. Pierwszą część kwoty, dostępną na początku roku, rozdysponowano w ciągu miesiąca. Dodatkowe środki (67 mln zł), uruchomione w sierpniu, rozeszły się już w ciągu 6 godzin.

Szacuje się, że od stycznia 2014 r. z programu skorzystało ok. 110 600 osób. Łączna kwota przyznanych dofinansowań wyniosła ok. 3 mld zł.

Program MdM zostanie zastąpiony przez Narodowy Program Mieszkaniowy. Jeden z jego komponentów, Mieszkanie Plus, ma ułatwić dostęp do mieszkań na wynajem z opcją wykupu na własność, przy czym ceny mają być niższe od rynkowych. Z kolei Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają umożliwić uzyskanie dopłat. Jednak nastąpi to dopiero za kilka lat i nie wiadomo jeszcze, jaka będzie skala programu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *