Wiadomości i statystyki

Zrównoważone budownictwo – koszty

0

Zrównoważone budownictwo to inaczej budownictwo ekologiczne – ta nazwa lepiej wskazuje charakter tego sposobu stawiania nieruchomości. W ostatnich latach ten rodzaj budownictwa staje się coraz bardziej popularny. Wpływ na to z pewnością mają: większa świadomość ekologiczna, lepszy dostęp do informacji, zmiany klimatu. W skrócie rzecz ujmując, budownictwo zrównoważone wiąże się z wykorzystywaniem materiałów, które nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Osoby pragnące wybudować ekologiczny dom chcą, aby ten jak najmniej ingerował  w naturę i był bezpieczny, zdrowy dla użytkownika. Dodatkowo, ich cele jest efektywne czerpanie z energii i zasobów naturalnych.

Etap projektowania

Ekologiczne budownictwo zakłada ekologiczne zużycie energii czy wody, a także środków użytych do budowy. Dalej, budynek powinien być tak wykorzystany, aby ograniczał liczbę odpadów produkowanych przez przebywające w nim osoby. Budynek, którego cechy spotykają się z ideą zrównoważonego budownictwa już na etapie koncepcyjnym powinien zakładać ekologiczne rozwiązania.

rawintanpin/bigstockphoto.com

Budulec

Jeśli chodzi o to, jakie materiały najczęściej są wykorzystywane w tego rodzaju budownictwie, to przede wszystkim są to materiały odnawialne roślinnego pochodzenia, takie jak: bambus, słoma, metale z odzysku, kamień, materiały odpadowe pochodzące z przemysłu, które nie wpływają toksycznie na środowisko naturalne (na przykład odpady ceglane) czy jakiekolwiek inne, które są odnawialne.

Energia

Podstawowym celem takiego budownictwa jest redukcja energii zużywanej przez budynki oraz ograniczenie zanieczyszczeń, których są one źródłem. Jakie istnieją metody pozwalające na ekologiczne zużycie energii? Otóż, można na przykład zamontować baterie słoneczne: są one wykorzystywane do grzania wody użytkowej (źródło: energia słoneczna). Można też z nich wytwarzać energię elektryczną. Innym sposobem jest zawieszenie rolet na zewnątrz czy też zrobienie wiatrołapu. Dodatkowo, ciekawym sposobem rozważnego spożytkowania energii jest zaczerpnięcie ciepła z wód gruntowych po to, by za ich pomocą móc ogrzać budynek (przy okazji warto też zaznajomić się z rekuperacją).

Koszty

Nie będzie zaskoczeniem wiadomość, że sama budowa budynku zrównoważonego jest droższa niż budynku postawionego metodami tradycyjnymi. Jednak inwestycja ta zwraca się w okresie od 5 do 15 lat. Jakie są walory takiego postępowania? Ekologiczne budynki dają możliwość zaoszczędzenia wykorzystywanej energii od 30 do 50%, szacuje się też, że zużywają o ok. 30% mniej wody niż te wybudowane metodami tradycyjnymi. Budynek ekologiczny redukuje też emisję szkodliwych substancji do atmosfery o ok. 40%. Ponadto takie budynki wytwarzają średnio ok. 70% mniej odpadów niż budynki „zwykłe”.

Zatem, jeśli mamy w bliskiej przyszłości budowę domu, warto rozważyć taki sposób jego budowy, który będzie korzystny dla środowiska naturalnego i będzie czerpał z jego dobroci w postaci różnych rodzajów energii. Niestety świadomość występowania korzyści wynikających z tzw. zielonego budownictwa nadal zdaje się w naszym społeczeństwie dość niska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *